302 Found


nginx

Category: Новости

ДЕНЕС Е ДЕН ПРЕД ДУХОВДЕН: Овие обичаи треба да ги направите

Денеска е петок пред Духовден и е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Духовден е еден од најголемите 12 христијански
Read More

Денеска православните христијани ја одбележуваат задушница, а во недела Духовден

Денеска православните христијани ја одбележуваат задушница, а во недела Духовден. Празникот задушница се одбележува во чест на душите на мртвите… На задушница се сеќаваме на блиските лица кои
Read More

Отишла на гости, па и го украла новчаникот и подигнала пари од банкомат

Полициската станица во Кратово поднесе поднесе кривична пријава против 40 -годишниот Х.М.  од Кратово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во
Read More

Големи православни празници Задушница и Духовден – Запалете свеќа, но ова никако не го правете

Православните христијани во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница се сеќаваме на блиските лица
Read More

Големо разочарување за продолжениот викенд – ова е најлошата вест за денеска

Петок 2 јуни 2017 година, пред Духовден, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед, соопшти Министерството за труд и социјална политика.  Оттаму додаваат дека неработниот ден е
Read More